Ptačí budky

Jaro ožívá

Ve spolupráci s OÚ Stěžery a  odborníky České společnosti ornitologické jsme připravili  projekt „Jaro ožívá“. Jeho smyslem  bylo zapojit veřejnost prostřednictvím dětí do aktivit směřujících k ochraně přírody.

Děti všech ročníků  se seznámily  formou prezentace se životem ptáků, jejich hnízděním, zvukovými ukázkami a praktickými činnostmi je odborníci učili  rozlišovat jednotlivé ptačí druhy  dle charakteristických znaků. Vysvětlili jim smysl pozorování ptáků, monitoringu a zpracování výstupů – velikost ptačích populací, vazba na jednotlivé typy prostředí. Zároveň žákům  předvedli  různé typy ptačích budek i způsob údržby.  Děti si následně vybraly typ budky, kterou by chtěly vyrobit.

Přípravu komponentů  zařídil OÚ Stěžery ve spolupráci se Střední školou řemeslnou z  Jaroměře. Doma  z připravených dílů děti s pomocí rodičů sestavily vybranou budku a tu buď umístily do své zahrady nebo budku věnovaly do obecního prostranství. Na závěr byli všichni za svou práci odměněni diplomem a odznáčkem od České společnosti ornitologické „ Rorýs je můj kamarád“.

Doufáme, že v naši blízkosti tak bude slyšet ještě více ptačí muziky.